Yayın Platformları, Netflix’in 2007’de ortaya çıkmasından bu yana son yıllarda dizi/film tüketimi için tartışmasız en popüler hizmet olmaya devam ediyor. O zamandan beri Disney, Amazon, Paramount ve HBO gibi şirketler sektörde rekabet etmeye başladı.

Disney+’ın piyasaya sürülmesiyle, platform Netflix’in çizgisinden orijinal içeriğin cazibesiyle geldi. The Mandalorian ve Obi-Wan Kenobi gibi Star Wars dizilerinin yayınlanmasından MCU’nun benzeri görülmemiş dizi evren genişlemesine kadar, platform gerçekten kaliteli içerikler üretiyor. Bununla birlikte 2022’de hem Netflix hem de Disney+ hizmetlerine reklam getireceklerini açıklayarak birçok kişinin bunun neden böyle olduğunu ve her iki şirketin de sunduğu hizmetlerin amacının dışına çıkıp çıkmadığını sorgulamasına yol açtı.

Netflix ve Disney+ gibi Büyük Markalar Neden Reklam Ekliyor?

Netflix ve Disney+’ın neden reklamları ekleyeceğinin en basit yanıtı gelirlerdir. Akış hizmetlerine reklam eklemek, şirketlerin yalnızca müşterilerinin düzenli abonelik ücretlerinden değil, aynı zamanda reklam şirketlerinden de para kazanacağı anlamına gelir. İş açısından bakıldığında bu hareket akıllıcadır ve her iki şirketin de gelirlerini ikiye katlamasına olanak tanır. Dünya çapında milyonlarca abonesi bulunan bu platformlar için reklam hizmeti bedava gelir denilebilir.

Reklamların dahil edilmesi şüphesiz her iki şirkete de fayda sağlayacak ve Netflix’in abone kaybetmesi gibi karşılaştıkları bazı sorunları potansiyel olarak telafi edecek, ancak bu hem tüketicilerin çoğunun isteyeceği bir şey değil, hem de geliri artırmak için çığır açan bir yol.

Büyük Bir Noktayı Kaçırıyorlar: Geleneksel Medya ile Makas Farkı Giderek Daralıyor…

Bunun dışında reklamların dahil edilmesi, her iki şirketin de hizmetin amacını baştan aşağı değiştirdiği anlamına gelir. Bu tür platformların son on yıldaki isyanı, kablolu yayın izleyen müşteriler etrafında pazarlandı. Akış hizmetleri, içeriğin ortasında reklamlar getirmek yerine, kesintisiz bir dizi ve film tüketme aracına hizmet edecekti. Disney+ ve Netflix gibi hizmetlere reklam eklemek içeriklerin çekiciliklerini ortadan kaldırarak, her ikisini de “normal televizyon içeriklerine” geri döndürebilir. Reklamlar yalnızca genel hizmetleri olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda Disney+’ın Marvel dizileri gibi orijinal içeriklerin arasına reklam yapıştırır. Bu projeler tarafından potansiyel olarak belirlenen tüm heyecanı durma noktasına getirecektir.

Başlangıçta müşterilerin birdenbire reklamları görüntüleme deneyimlerinden uzaklaşması için daha fazla ödeme yapmaları bekleneceğinden platformların nasıl bir fiyat politikası oluşturacağı belli değil. YouTube gibi şirketler zaten bu tür bir hizmet sunarken, akış hizmetleri tamamen farklı bir canavardır, çünkü reklam kavramı doğrudan yaratılma amacına aykırıdır. Platformlardaki reklamlar konusu bu şekildeydi, geleceğin ne göstereceği şu an için belirsiz, gelişmeler için takipte kalın.