OVO Energy tarafından yapılan bir araştırmaya göre DC kahramanı Batman, en az “çevre dostu” süper kahraman olarak belirlendi. Batman, Catwoman, Spider-Man, Deadpool ve daha fazlası gibi tanınmış isimler kamu hizmetlerinden dolayı övülürken, gezegen üzerindeki etkileri hiçbir zaman gerçekten incelenmedi.

Bu tuhaf varsayımsal çalışmayı geliştirirken süper kahramanların ekolojik etkilerini sıralamaya yardımcı olmak için altı faktör dikkate alındı. Bunlar ulaşım, işe gidip gelme, yaşam düzenlemeleri, giysiler, silahlar, yetenekler ve çevrelerindeki dünyaya verilen zararları idi. Bu faktörleri kullanarak gerçekten ne kadar iyi veya kötü olduklarını karşılaştırmak için Marvel ve DC’den toplam 36 kahraman ve kötü adam birbirleriyle karşı karşıya getirildi.

OVO Energy’nin bulgularına göre en az çevre dostu süper kahraman resmi olarak Batman. Bu, çalışma tarafından tanımlanan parametrelere dayalı olarak belki de o kadar da şaşırtıcı gelmemelidir. Batman’in hiçbir doğal gücü olmadığı göz önüne alındığında, Gotham’ın suçlularını parmaklıklar ardına koymak için bol miktarda teknolojiye güvendiği açıkça ortada. Çalışma, Kara Şövalye’nin eko-ayak izinin çoğunun ulaşımından geldiğini gösteriyor; kişisel Batmobil, uçak ve teknesi düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değil; İkinci kişiliği Bruce Wayne’in sahip olduğu araç koleksiyonundan bahsetmiyoruz bile. Bu arada Aquaman, Daredevil ve The Flash, en sürdürülebilir kahramanlar listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Listeler tam olarak şöyle:

Çevre Dostu Kötü Karakterler (Çoktan Aza Doğru)

Çevre Dostu Süper Kahramanlar (Çoktan Aza Doğru)

Gerçek dünyada bulunmayan bilim kurgu ve fantezi unsurlarına dayanan çoğu süper kahraman hikayesi iyi olarak tasvir ediliyor, ancak bu çalışmaya dayanarak çizgi romanlarda bile en büyük tehdidin hala büyük şirketler olduğu görülüyor. Batman, Gotham şehrinde suçu tek başına azaltıyor olabilir, ancak uzun vadede küresel olarak çok daha fazla zarar veriyor gibi görünüyor.