Oscar ödüllü Halle Berry ve The Conjuring serisinin başrol oyuncusu Patrick Wilson’ın başrol oynadığı bilim kurgu gösterisi Moonfall, uzun zaman sonra felaket türüne bakış sağlayan ilk büyük bütçeli yapımlardan biriydi. Filmin Kuzey Amerika’da gösterime girmesi pek iyi sonuçlar doğurmasa da uluslararası alanda hala ayakta durmaya çalışıyor.

Film abartılı ve düpedüz akıl almaz aksiyonuna doyamayan küçük ama kendini işine adamış bir hayran kitlesini de çekmeyi başardı. Hikaye, on yıl önce NASA tarafından haksız yere görevden alınan bir astronot olarak Brian Harper, üst düzey bir NASA yetkilisi olarak Jo Fowler ve tehlikeli bir maceraya atılan blog yazarı KC’nin beklenmedik bir şekilde eşleşmesine odaklanıyor. Ay yörüngesinden çıktı, Dünya’nın çevresinde tam bir tahribat yarattı ve birinin uzaya çıkıp işleri yeniden düzeltmesi gerekiyor. Harper, Fowler ve KC ise insanlığın en iyi umududur.

Moonfall’ın konusu her ne kadar heyecan verici gelse de gözüken o ki seyircileri sinemalara çekmek için yeterli değil. Yapım sansasyonel görsel efektleri ve yaşamı anlatan geniş kapsamıyla bu tür manzaralar için mükemmel bir şekilde uygun görünüyor. Ancak THR, filmin gişede büyük ölçüde düşük performans gösterdiğini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Filmin Kuzey Amerika gösterimi 140 milyon dolarlık bütçesine karşı sadece 10 milyon dolar kazandı.

Modern afet türünün öncülerinden biri olarak Emmerich’in kariyeri önceden de bu tarz filmerle doluydu. Ancak felaket türü yıllar içinde parlaklığının bir kısmını kaybetmiş gibi görünüyor. Zaman geçtikçe dünyanın dev bir gelgit dalgası tarafından yutulması veya diğer gezegenlerden varlıklarla topyekûn bir savaşın başlaması gibi fantastik tehdidin ortaya çıkışını izlemek biraz daha az ilginç hale geldi. Bu olay, bu türdeki filmlerin bugün hala hayatta kalamayacağı anlamına gelmiyor ancak sadece özel efektlerle dolu dünyanın sonu senaryolarına güvenmek modern izleyicilerden fazla ilgi görmedi.

Günümüzde felaket türüne olan ilginin azalmasının büyük bir nedeni, tartışmasız olarak gerçek hayatın bu filmlerin sunabileceklerinden daha korkutucu olabilmesinden kaynaklanyor. Bir pandemi ve çevresel felakete sürüklenen bölünmüş bir dünya artık sinema koltuğunda vekaleten tadını çıkarabileceğiniz türden bir şey değil. İzleyiciler artık bunun yerine gerçek hayatın streslerini unutmalarını sağlayacak türden bir kaçış yolu arıyorlar. Emmerich son zamanlarda süper kahraman türüne ve Star Wars’a karşı konuştuğu için bu tür izleyici eğilimlerini istemiyor gibi görünüyor. Ancak ne yazık ki Moonfall’ın performansı onun için başarısızlık olarak nitelendirilebilir.