Ceo Bob Chapek, Disney’in başkanı olmadan önce şirketin tema parklarının başkanıydı ve burada fikri mülkiyete verdiği önem nedeniyle geçmişte tartışmalı bir figür haline geldi. Küresel çapta gerçekleşen COVID-19 krizinin yürürlüğe girmesinden sadece bir hafta önce, 26 Şubat 2020’de uzun süredir Disney CEO’su olan Bob Iger’in yerine geçti.

Chapek CEO olduğundan beri Disney’e kötü yansıyan bir dizi tartışmalı kararlar verdi. Black Widow’u sinema salonlarıyla aynı gün Disney+’da yayına hazır hale getirme kararı, yıldızın stüdyoya dava açılmasıyla sonuçlandı. Bu dava çabucak çözülmesine rağmen, Iger’in görev süresi boyunca birçok kişinin asla hayal bile edemeyeceği bir şeydi. Kısa bir süre önce ise Florida’da başlatılan ve eşcinselliği konu alan tartışmaya verdiği yanıt tepki çekerek çalışanların ve halkın eleştirilerine hedef oldu.

Şimdi, Puck tarafından yayınlanan yeni bir raporda Walt Disney Company’deki bazı yöneticilerin Chapek’in şirketi yönetme yeteneği konusunda çok karamsar düşündüklerini ortaya koyuyor. Abone sayıları artmaya devam ederken gelir artmadığı için Chapek ayrıca Disney+’ta kârlılık konusunda zorlu bir savaşla karşı karşıya. Disney+’da kullanıcı başına gelen ortalama gelir, Netflix’in 14,92 $’ına kıyasla 6,32 $’dır. Bu önemli bir fark ve yatırımcılar artık Chapek’in geliri artırma yeteneği konusunda giderek daha dikkatli davranıyorlar.

Chapek’in içerik konusundaki deneyim eksikliğinin şirkete zarar verdiğine şüphe yok. Yaşanan son hadiselere örnek olarak Pixar’ın en yeni üç orijinal filmini Soul, Luca ve Turning Red’i bir sinema gösterimi veya karma bir gösterimin aksine doğrudan Disney+’ta yayınlama kararı, Pixar çalışanlarının düşünce ve morallerini bozduğu birçok kez konuşuldu. Hatta analistlere göre Turning Red’i Disney+’ta yayınlamak şirketin 300-400 milyon dolarlık gişe gelirine engel olduğunu ortaya çıkardı.

Mart ayında içeriden çeşitli kişiler Chapek’in zorunluluktan ötürü iki yıl sonra CEO olarak değiştirilebileceğini iddia etti. Bob Iger’ın Disney’i 80’lerin sonundan 90’ların sonuna kadar başarılı bir şekilde yönlendiren Michael Eisener’ın hatırlandığı şekilde hatırlanması giderek daha olası görünüyor. Chapek’in ise Disney’deki mirası şimdiden zedelendi ve şirkete liderlik etme yeteneğine olan güvenini yeniden inşa etmek için bazı büyük değişimler ve başarılı seçimler yapması gerekecek.