Herkesin sevdiği arkadaş canlısı mahalle dostu Örümcek Adam, suçlara çabuk yanıt vermek için gerçekten mücadele ediyor gibi gözüküyor. Kabul edelim, Örümcek Adam’ın basit dileklerinin yerine getirilmesi gibi bir yönü var.

Örümcek Adam, New York’un suçlularına rahatsız edici bir hızla yanıt veriyor. Klasik Örümcek Adam animasyon dizisinin temasının belirttiği gibi, ” Gecenin soğuğunda, bir suç mahallinde, adeta ışık çizgisi gibi tam zamanında varıyor! ” Ama Örümcek Adam’ın bu denli hızlı olması ne kadar gerçekçi? Queens’teki evinden, savaştığı suçların çoğunun işlendiği Manhattan’a gitmesi gerçekten ne kadar sürmeli?

Peter Parker’ın bir haber bültenine veya uzaktan duyduğu bir patlamaya yanıt vermesi muhtemelen yaklaşık 15 ila 20 dakika sürer, ama neyse ki normalde bir sorunu bu şekilde keşfetmez; karakterimiz geceleri devriyeye çıkmaya meyillidir. Başlangıçta bu devriyeler gelişigüzel işler olurdu. Örümcek Adam: Eve Dönüş filmi canının sıkıldığı ve yapacak bir şey bulmakta zorlandığı eğlenceli bir bölüm içeriyordu. Örümcek Adam’ın devriyesinin onu müzelerden bankalara kadar en yüksek değere sahip hedeflere yaklaştırdığını varsaymak artık mantıklı. Muhtemelen bu devriyeler gizli gerçekleşiyor, aksi takdirde sahtekarlar kahramanların New York’taki varlığına kolayca uyum sağlardı.

Örümcek Adam’ın en hızlı tepkilerinin çoğu, “Parker şansı” dediği şeye bağlı. Okul öğrencisi Peter Parker’ın, akla gelebilecek her krize atılması kaderinde var gibi görünüyor; bankaya giderse soygun olur, okulda bir derse katılıyorsa kötü adam içeri girer. Hatta arkadaşlarıyla bir kafeye gittiğinde, sadece bir olay olduğunda bile kostüme geçmek zorunda kaldığı durumlar bile olmuştur. Yani anlayacağınız olayların çoğu hep anlık gelişen durumlara bağlı olmuştur.

Örümcek Adam tüm Manhattan’ı boydan boya gezdiği için diğer kahramanlarla sık sık karşılaştırılıyor. Daredevil’i örnek alalım; teknik olarak o, New York’un Batı Yakası’nda oldukça küçük bir mahalle olan Hell’s Kitchen’ın kahramanı. Örümcek Adam’a kıyasla Daredevil’ın işi daha kolay çünkü penceresinden dışarı bakıp tüm bölgeyi bir saatten az bir sürede devriye gezebiliyor. Anlaşılan o ki Daradevil, Örümcek Adam kadar hırslı değil.