Walt Disney’in geçmişten gelen ünlü bir sözü “Yaşlanmak kaçınılmazdır ama büyümek isteğe bağlıdır” idi. Küçük bir çocuğu eğlendirme fikri onlarca yıldır ortalıkta dolaşan bir konsept, fakat aynı zamanda film endüstrisi için, özellikle de komedi amaçlı yapımların önünde oldukça sevilen bir tür olmayı başardı. Rolü kim oynarsa oynasın yetişkin aktörlerin çocuklar gibi davrandığını görmenin her zaman komik ve garip bir yanı vardır. İşte yetişkinlerin çocuk gibi davrandığı 5 fim:

Carnage (2011)

Yazmina Reza’nın God of Carnage oyununa dayanan bu kara komedi filmi, çocukları şiddetli bir kavgaya tutuştuktan sonra samimi bir duruma gelmeye çalışan iki çift ebeveyni canlandıran yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuna sahip. Ancak dört yetişkin arasında sinirler yükselirken, nezaket maskeleri kaymaya başlar apartman dairesi kısa sürede bir oyun alanı kavgasına dönüşür.

Senaryonun kendisi başlı başına bir kara absürdist mizah örneği, ancak film, kadrosuna Oscar ödüllü ve Oscar adayı oyuncuları dahil ederek bir adım öteye gidiyor.

Grown Ups (2010)

Adam Sandler kesinlikle Hollywood’da içindeki çocuğu nasıl serbest bırakacağını bilen bir aktör. Oyuncu kariyerini neredeyse tüm olgunluğunu abartılı roller üzerine inşa etti, ancak arkadaşları Kevin James, David Spade, Chris Rock ve Dan Schnieder ile bir araya geldiğinde gerçekten oyunculuk tarafı değişiyor.

The Grown Ups filmi, hayatları onları birbirinden ayırdıktan sonra tekrar bir araya gelen bir grup liseli arkadaşları konu alıyor. Lisedeki zihniyetlerine geri dönerken işin içine mizah girince türünün en iyi örneklerinden biri olmayı başarıyor.

Üvey Kardeşler (2008)

“Yetişkin-çocuk” terimi, bu kült klasikteki Will Ferrell ve John C. Reily’nin karakterleri için harika bir tanımlayıcıdır. Yetişkin erkeklerin çocuk gibi davranmasını izlemek, en sevdikleri oyuncakları, ağaç evleri ve kötü şöhretli ev yapımı yatakları ile hâlâ ilkokuldaymış gibi davrandıkları için hem komik hem de ürkütücü.

Hook (1991)

Bir kez daha Robin Williams, patentli eksantriklikleri ve abartılı kişiliğiyle “asla büyümeyen çocuğun” yetişkin bir versiyonunu oynamak için öne çıkıyor. Filmde Peter mutlu düşüncelerini bulduğunda, Pan gerçekten serbest kalıyor ve neşesi olumlu bir şekilde hissediliyor. Williams, karakter tasviriyle kahkaha nöbetleri ve manik enerjisini öne çıkararak seyirciye karakterin kimsenin unutamayacağı bir versiyonunu sunuyor.

Pee-Wee’nin Büyük Macerası (1985)

Tüm varlığını çocuksu bir kişilik sürdürmek üzerine inşa eden bir karakter varsa, o da Pee-Wee Herman’dır. Paul Rueben’in ikonik karakteri, neredeyse kanlı canlı bir çizgi film karakteridir ve tüm tuhaflıkları, inkar edilemez bir çocuksu zevkin parlak bir komik tezahürüne katkıda bulunur.

İlk filminde Pee-Wee, geniş oyuncak koleksiyonu, en sevdiği şekerli kahvaltılık gevrek, palyaço korkusu ve gösterişli bisikleti gibi tüm çocukça klişeleri ele alıyor. Unutulmaz macerası onu bir kros yolculuğuna çıkarıyor ve onu yalnızca çocuksu doğasıyla kaçabileceği çeşitli vahşi ve tuhaf çıkmazlara sokuyor.