Palyaço Suç Prensi, 2016 yılında Jared Leto’nun canlandırdığı ve David Ayer’in yönettiği Suicide Squad Kadrosunda göründüğü DC Genişletilmiş Evren’e katıldı. Minimum gösterim süresine rağmen Leto’nun Joker’i oldukça bölücü hale geldi. Bu, Warner Bros. ve DC Films’in serinin geleceği ile farklı bir yöne gitmesine neden oldu; Gunn’ı bir devam filmi/yeniden başlatma yapıp Joker’i eklememek istemesi de buna dahil. Bazıları Joker’in bir kez daha The Suicide Squad’da yer almasını umdu ama James Gunn onu filmin dışında bıraktı.

The Suicide Squad’ın yayınlanmasından bu yana aylar geçti ve Gunn’ın DC filmi harika eleştiriler aldı. Desde Hollywood ile yaptığı yeni bir röportajda Joker’i filmden çıkarma kararına bir kez daha değindi. The Suicide Squad’da Joker’e yer verilmemesinin nedenleri olarak diğerlerinin Joker’i uyarlamak için yapılan mükemmel işi ve belirsiz karakterleri öne çıkarmak istemesini belirtti. Tam alıntısı şu şekilde:

Filme eklemek istediğim bir sürü başka karakter var. Joker gerçekten onlardan biri değil. Pek çok insan tarafından pek çok kez iyi yapıldı. Henüz tam olarak şansı olmayan karakterleri veya bağlantı kurduğum insanları çekmekle daha çok ilgileniyorum.

James Gunn’ın Joker’i neden The Suicide Squad’da olmadığına dair açıklaması çok mantıklı. Ya Jared Leto’nun Joker’ini potansiyel olarak yeniden eklemek zorunda kalacaktı ya da DCEU’nun geleceği için onu yeniden şekillendirecekti ve her iki seçenek de Joker’in diğer sürümleriyle karşılaştırmaların yapılmasına neden olacaktı. Gunn, Batman’in ikonik kötü karakterinin bir başka harika yinelemesini yaratmaya yardımcı olabilirdi ancak bunun yerine daha az bilinen karakterlere odaklandı ve çok daha fazla özgürlüğe sahip oldu. Sonuç olarak, Peacemaker, Bloodsport, Ratcatcher 2, King Shark ve Polka-Dot Man gibileri popüler karakterler haline geldi.

Gunn’ın Joker hakkındaki düşüncelerine dayanarak hayranlar onun da dahil olduğu gelecekteki DC projelerinde görünmesini beklememeli. WB ve DC, Gunn’ın The Suicide Squad’ın devam filmini yönetmek için geri döneceğini doğrulamadı, ancak bunun eninde sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.