2009 animasyon filmi Yukarı Bak, Pixar’ın yaptığı ve şaşırtıcı derecede üzücü açılışıyla hatırlanan kült bir animasyon filmidir. Pixar bu filmde uçak, araba, tren, tekne veya başka herhangi bir normal ulaşım aracıyla seyahat etmek yerine, filmin başlığını özetler nitelikte balonlar sayesinde Carl’ın evinin uçmasına atıfta bulunmasını sağladı ve balonlar bu olayın ana konusuydu.

Carl’ın uçan evi, balonlarla beraber vefat eden karısına bir gün Paradise Falls’un kenarına taşınacaklarına dair sözünün sonucuydu. O mahallenin giderek kentleşmesini gördükten sonra evine bağlı sayısız helyum dolu balonu serbest bırakarak planının son aşamasını hayata geçirir ve evini uçurmayı başarır. Ancak filmde Carl’ın evini uçurmak için kullanılan balonların sayısı tam olarak gerçek değil. Animatörler evi uçurmak için 20.622 balon kullandı, fakat bu sayı gerçek sayının yanında biraz sönük kalıyor.

Filmin sunduğu birkaç bilimsel hata bize Carl’ın evini kaldırmak için gerçekten kaç balonun gerekli olduğu sorusunu sormamıza neden oldu. Göz önünde bulundurulması gereken bazı değişkenler var, örneğin ortalama bir helyum balonu 27 gram kaldırma kabiliyeti içerir. Bu arada, ortalama bir ev 35 ton ila 75 ton arasındadır. Pixar’ın paylaştığı evrendeki Carl’ın evinin ağırlığına bağlı olarak, kalkış için gereken balon sayısı değişse de bilimin çoğu Carl’ın evini kaldırmanın 6-12 milyon balon arasında bir sayıya sahip olacağını öne sürüyor. En mütevazı tahminlerin bile dışına çıkan Pixar, helyum balonlarının gücünü fazlasıyla yükseltmiş olacak ki kullanılan balonların sayısı sadece 20 bin.

Pixar Neden Daha Az Balon Kullanmak Zorunda Kaldı?

Filmin 20.622 balonu ile kullanması gereken milyonlar arasındaki farkı oldukça büyük. Bununla birlikte muhtemelen bilimsel doğruluk yerine filmin daha iyi görünmesini tercih etmek için böyle yaratıcı bir karara varıldı. Yardımcı yönetmen Pete Doctor, Carl’ın evini kaldırmak için kaç balona ihtiyaç duyulacağına dair en iyi tahmininin yaklaşık 23,5 milyon olduğunu belirtti. Bu doğruysa Pixar’ın filmi gerekli balonların yüzde 0.0008’ini kullandı. Bununla birlikte balonların bu kadarını kullanmak, Pixar’ın animasyon filminde ekranı doldurarak birkaç sahnenin daha kötü görünmesine neden olacaktı, ayrıca Carl’ın 23 milyon balonu evinin içine nasıl sığdırabileceğine dair ilginç sorularda elbette yaratacaktı.

Carl’ın evini kaldırmak için milyonlarca balon kullanması daha doğru olabilirdi, ancak Pixar’ın hepsini tek bir ekrana sığdırması neredeyse imkansız olurdu. Bu nedenle Carl’ın evini uçurmak için bilimin önerdiğinden daha az balon kullanması oldukça mantıklı.